امام علی (ع) می فرماید
۞ هر کس از خود بدگویی و انتقاد کند٬خود را اصلاح کرده و هر کس خودستایی نماید٬ پس به تحقیق خویش را تباه نموده است. ۞
Tuesday, 18 January , 2022
امروز : سه شنبه, ۲۸ دی , ۱۴۰۰ - 15 جماد ثاني 1443
شناسه خبر : 24088
  پرینتخانه » اخبار, اخبار استانی, انجمن های استانی, بهزیستی, بیماران روانی مزمن, سالمندان, شهریه ها, گزارش تاریخ انتشار : ۱۱ آبان ۱۳۹۹ - ۱۴:۱۱ | 2683 بازدید | ارسال توسط :

از درخواست برای پرداخت افزایش یارانه مراکز توانبخشی به صورت ۱۲ ماهه تا بیان مشکلات در ایام بیماری کرونا

نشست معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با رئیس هیئت مدیره انجمن عالی مراکز توانبخشی غیر دولتی معلولین و نمایندگان استانی مراکز به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد. در ابتدای این جلسه، مجید بهروزی نیا، رئیس هیئت مدیره انجمن عالی مراکز توانبخشی غیر دولتی معلولین موضوعاتی را در رابطه با مشکلات حال حاضر مراکز توانبخشی […]

از درخواست برای پرداخت افزایش یارانه مراکز توانبخشی به صورت ۱۲ ماهه تا بیان مشکلات در ایام بیماری کرونا

نشست معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی کشور با رئیس هیئت مدیره انجمن عالی مراکز توانبخشی غیر دولتی معلولین و نمایندگان استانی مراکز به صورت ویدئو کنفرانس برگزار شد.

در ابتدای این جلسه، مجید بهروزی نیا، رئیس هیئت مدیره انجمن عالی مراکز توانبخشی غیر دولتی معلولین موضوعاتی را در رابطه با مشکلات حال حاضر مراکز توانبخشی غیر دولتی مطرح کرد.

در ادامه این جلسه، چراغی به عنوان نماینده انجمن عالی مراکز توانبخشی در استان کرمانشاه تصریح کرد: مقرر شده یارانه مراکز توانبخشی در سال ۹۹ به میزان ۲۰ درصد افزایش یابد. درخواست ما این است که این افزایش یارانه به صورت کامل و ۱۲ ماهه به مراکز پرداخت شود.

وی افزود: در حال حاضر شاهد عدم تناسب تورم و هزینه ها با یارانه دریافتی از سازمان بهزیستی هستیم و این موضوع، مشکلاتی را برای مراکز ایجاد کرده است.

چراغی خواستار رایزنی سازمان بهزیستی با مسئولان وزارت بهداشت شد و تصریح کرد: درخواست ما این است که برای کاهش هزینه های دارو مددجویان مراکز توانبخشی، سازمان بهزیستی رایزنی هایی را با وزارت بهداشت و درمان داشته باشد تا بخشی از هزینه های مراکز از سوی وزارت بهداشت تامین شود.

در ادامه این جلسه، طباطبایی به عنوان نماینده استان اصفهان خاطرنشان کرد: در حال حاضر موضوع پرداخت مالیات مراکز توانبخشی مطرح شده است و اگر این اتفاق رخ دهد، ضربه سنگینی به مراکز توانبخشی وارد خواهد شد.

وی افزود: در زمان شیوع بیماری کرونا، هزینه ها برای مراکز چند برابر شده است و اگر مرکزی درگیر بیماری کرونا شود، هزینه های سنگینی به به مراکز تحمیل می شود.
طباطبایی در خصوص استعفای نیروهای حاضر در مراکز توانبخشی اذعان کرد: در شرایط کنونی، شاهد استعفا پرسنل مراکز توانبخشی هستیم. این نیروها بعد از استعفا به وزارت کار مراجعه کرده و حقوق بیکاری دریافت می کنند. در بسیاری از مواقع میزان این حقوق بیکاری حتی بیشتر از حقوقی است که این افراد از مراکز دریافت می کرده اند.

وی خاطرنشان کرد: اگر شرایط این گونه ادامه پیدا کند شاهد خالی شدن مراکز از نیروهای تخصصی خواهیم بود.

طباطبایی اظهارکرد: اگر شرایط کرونا با همین شکل در کشور ادامه پیدا کند، می توان مراکز را به صورت تخصصی اداره کرد. برای مثال، یک مرکز سالمندان فقط از سالمندان کرونایی نگهداری کند. یک مرکز مختص به قرنطینه باشد و به همین صورت مراکز اداره شوند.

در ادامه این نشست، نماینده ای از استان گلستان اذعان کرد: مراکز شبانه روزی بیش از ۲۵ سال است که مشغول به فعالیت هستند اما متاسفانه طی ۹ ماهه گذشته با مشکلات بسیاری مواجه شده و پرسنل آنها توان فعالیت ندارند.

وی افزود: نمی توانیم پرسنل را به اجبار نگه داریم. مراکز شبانه روزی در تنگنا و سختی قرار دارند و باید برای آنها چاره اندیشی شود. حتی اگر افزایش ۲۰ درصدی یارانه مراکز از سوی سازمان بهزیستی برای یک سال کامل هم پرداخت شود باز هم این یارانه کفاف هزینه ها را نمی دهد.

بر اساس این گزارش، در ادامه، دهقان مقدم به عنوان نماینده استان خراسان جنوبی به سخنرانی پرداخت.
وی گفت: بیماران روانی مزمن که به مراکز توانبخشی معرفی می شوند، هزینه های سنگینی برای مراکز دارند و ممکن است این افراد چند ماه در مراکز باشند و یارانه برای آنها پرداخت نشود.

دهقان مقدم افزود: خانواده این افراد، سازمان بهزیستی محسوب می شود و درخواست ما این است که برای افراد روانی مزمن یارانه کامل پرداخت شود.
وی با تاکید بر مشکلات مالی مراکز توانبخشی خاطرنشان کرد: بدون شک افزایش ۲۰ درصدی یارانه مراکز هیچ کمکی به ما نخواهد کرد چرا که با مشکلات مالی بسیار زیادی مواجه هستیم.

همچنین در این نشست، غدیرپور، نماینده استان خوزستان نیز اظهارکرد: هزینه های مواد غذایی در ایام بیماری کرونا بالا رفته است و ما در تامین هزینه های خوراک مددجویان خود مانده ایم.

وی افزود: درخواست ما این است که در شرایط دشوار کنونی، هزینه تمام شده واقعی نگهداری از معلولان و سالمندان در مراکز اعلام شود تا اگر خانواده ای توان پرداخت این ارقام را داشت، مراکز قادر به دریافت مبالغ واقعی از آنها باشند.

غدیر پور خواستار افزایش مذاکرات سازمان بهزیستی با وزارت بهداشت شد و خاطرنشان کرد: هزینه های مرتبط با دارو و درمان مددجویان به شدت به مراکز فشار می آورد. باید با وزیر بهداشت صحبت شود تا داروها با هزینه های کمتر در اختیار مراکز قرار گیرد.

وی در رابطه با مالکیت بهزیستی بر برخی از مراکز توانبخشی تصریح کرد: ملک برخی از مراکز توانبخشی متعلق به سازمان بهزیستی است. مسئولان این سازمان باید همان طور که اجاره ۳ ماهه ابتدایی سال را از این مراکز دریافت نکردند، بار دیگر در دریافت اجاره املاک با مراکز همکاری داشته باشند.

همچنین در این نشست، نجفیان نماینده استان خراسان رضوی گفت: هزینه های بسیاری بعد از بیماری کرونا به مراکز روزانه توانبخشی غیر دولتی تحمیل شده است. تامین هزینه های مواد شوینده و ضد عفونی و به طور کلی رعایت پروتکل های بهداشتی برای ما هزینه های سنگینی به همراه داشته است.

وی افزود: بعد از شیوع بیماری کرونا در کشور، مراکز روزانه آموزش های مجازی به مددجویان را آغاز کردند و اکنون شاهد اضافه شدن هزینه های اینترنت برای آموزش های مجازی برای توانخواهان نیز هستیم.

نجفیان با تاکید بر افزایش اجاره بها مراکز توانبخشی اظهارکرد: اجاره مراکز روزانه حداقل ۵۰ درصد افزایش داشته و در این شرایط، بسیاری از خانواده ها حتی هزینه شهریه فرزندان خود را نیز به مراکز پرداخت نمی کنند.

در ادامه، رسولی به عنوان نماینده استان تهران در این نشست اذعان کرد: اگر پذیرش مددجو در مراکز در ایام بیماری کرونا ممنوع است، چرا این کار با دستور مقام قضایی انجام می شود.

وی افزود: اگر از بیمارستانی فردی به ما معرفی شود، ما موظف به پذیرش آن شخص هستیم. چرا وقتی اعلام می شود پذیرش مددجو در مراکز ممنوع است با معرفی بیمارستان این کار باید انجام شود.

همچنین جلالی، نماینده استان هرمزگان نیز به بیان مشکلات مراکز توانبخشی غیر دولتی استان خود پرداخت.

وی اظهارکرد: در استان های محروم از جمله استان هرمزگان با مشکل عدم تمکن مالی خانواده ها برای پرداخت شهریه ها مواجه هستیم.

جلالی ادامه داد: سازمان بهزیستی کشور باید برای سهم خانواده ها در مناطق محروم چاره اندیشی کند.
در این جلسه، مقیمی نماینده استان آذربایجان شرقی نیز گفت: سازمان بهزیستی باید نسبت به موضوع به روز کردن ظرفیت یارانه مراکز توانبخشی روزانه اقدام کند.

وی در رابطه با مشکلات مالی بسیار مراکز توانبخشی تصریح کرد: در حال حاضر مشکلات مالی مراکز توانبخشی غیر دولتی بسیار زیاد است و درخواست ما این است که مسئولان سازمان بهزیستی بعد از تصویب افزایش ۲۰ درصدی یارانه، ما به التفاوت ماه های گذشته را نیز به مراکز پرداخت کنند.

همچنین در این نشست، مریم شهریاری، نماینده مراکز روزانه انجمن عالی توانبخشی غیر دولتی کشور گفت: بعد از شیوع بیماری کرونا در کشور، نسبت به تهیه و تدوین شیوه نامه های توانبخشی از راه دور اقدام کردیم.

وی افزود: این بخش نامه ها به استان های مختلف ابلاغ شد و تمام تلاش ما ارائه خدمات از راه دور به مددجویان بوده است.

شهریاری با ارائه آماری از تعداد نفرات شاغل در مراکز توانبخشی روزانه اظهارکرد: اکنون ۱۴ هزار نیرو در مراکز روزانه مشغول به فعالیت هستند و اگر برای آنها برنامه ریزی نمی شد، این افراد بیکار شده و دولت موظف به پرداخت بیمه بیکاری به آنها بود.

همچنین در این نشست، شیرازی خواه به عنوان نماینده مراکز ارائه دهنده خدمات ویزیت در منزل به سخنرانی پرداخت.

وی گفت: درخواست ما از سازمان بهزیستی کشور این است که نسبت به پیگیری تصویب افزایش یارانه سال ۹۹ اقدام کرده تا هر چه سریع تر مبالغ جدید به مراکز پرداخت شود.

وی افزود: باید تاکید شود که خوشبختانه پرداخت یارانه به مراکز ویزیت در منزل طی ماه های گذشته به موقع بوده و از این بابت باید از سازمان بهزیستی تشکر کرد.

عباسی، نماینده دیگری از مراکز ارائه دهنده خدمات مراقبت در منزل خاطرنشان کرد: در ایام بیماری کرونا، مراکز با چالش های جدی مواجه بوده اند و ناکافی بودن یارانه ها نیز سبب افزایش این چالش ها شده است.

وی افزود: عدم پذیرش توانخواه جدید در ایام بیماری کرونا مشکلات مراکز را چند برابر کرده و درخواست ما این است که سازمان بهزیستی برای این مشکل چاره اندیشی کند.

آذر، نماینده استان البرز نیز در این جلسه به موضوع تغییر وضعیت مراکز روزانه توانبخشی در ایام بیماری کرونا اشاره کرد و گفت: مراکز روزانه از مدل مراجعه محور به فرم خانواده محور حرکت کرده اند و در حال حاضر خانواده ها در کنار ما هستند.

وی تاکید کرد: اکنون آموزش ها به توانخواهان به صورت مجازی ارائه می شود و سعی شده از این بابت مددجویان با مشکل مواجه نشوند.

نویسنده : انجمن توانبخشی |
به اشتراک بگذارید
تعداد دیدگاه : ۰
  • دیدگاه های ارسال شده توسط شما، پس از تایید توسط تیم مدیریت در وب منتشر خواهد شد.
  • پیام هایی که حاوی تهمت یا افترا باشد منتشر نخواهد شد.
  • پیام هایی که به غیر از زبان فارسی یا غیر مرتبط باشد منتشر نخواهد شد.